Zbigniew Bylina

Zbigniew Bylina (ur. Wrocław, 1954 - 2018)

Malarstwem zajął się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, a w 1980 r. pracował w Galerii Grażyny Hasse. Pierwszą wystawę swoich prac miał w już 1981 roku w warszawskiej Zachęcie. Od 1981 do 2003 roku Zbigniew Bylina miał łącznie 30 wystaw, w tym aż 26 indywidualnych.

Zbigniew Bylina uprawiał przede wszystkim malarstwo sztalugowe olejne. Głównym tematem były portrety, pejzaże, kompozycje kwiatowe oraz martwa natura. Nawiązywał stylem do starej szkoły malarstwa polskiego i rosyjskiego, jednakże z dużą dozą indywidualnego traktowania rysunku i koloru. Wykonał na zamówienie 70 portretów, uważał, że portrety najlepiej oddają warsztat artysty. Według Arystotelesa sztuka nie jest tylko naśladowaniem, dodaje idealizację, przemienia, interpretuje rzeczywistość. Zbigniew Bylina potrafił właśnie wydobyć z postaci pewne rysy, cechy, które on tylko wychwytywał. Poza tym kochał malować kwiaty i naturę, którą postrzegał jako określoną kompozycję kształtów i barw. Był jednym z niewielu, który malował niepozorne niebieskie kwiatki - niezapominajki, to jego znak rozpoznawczy. Ważnym momentem w twórczości Zbigniewa Byliny był jego kilkumiesięczny pobyt w Japonii na przełomie lat 1991/1992, na zaproszenie firmy Kawai i znanego artysty Saiko. Owocem tej podróży było zorganizowanie w japońskich miastach 8 wystaw malarstwa i grafiki. Prezentowane były kwiaty, martwe natury i pejzaże. Polskie grafiki i malarstwo olejne Zbigniewa Byliny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. "Byłem dumny i doznawałem uczucia radości - mówił sam artysta - że mogę zaprezentować im dziedzictwo mojej ojczyzny w sztuce". Na wernisaż wystawy w Nagoyi przyszło ponad 2000 osób. W telewizyjnej emisji pokazano grafikę z powiększeniem detalu jednaj z prac artysty.

Japonia stała się źródłem wielkiej inspiracji twórczej Zbigniewa Byliny. Miał tam okazję obejrzeć wiele miejsc, w których było niewielu Europejczyków, a za przewodników miał wybitnych japońskich artystów. Po powrocie do Polski powstał cykl 45 gwaszy i grafik przedstawiających zabytki japońskiej architektury, urzekające pejzaże oraz tradycyjne stroje, których ostatnie już egzemplarze znajdują się obecnie w ofercie galerii Expositorium.

Poza malarstwem olejnym Zbigniew Bylina tworzył w innych technikach: przedstawiał w grafikach, dostępnych w galerii Expositorium, widoki polskich miast, dworki szlacheckie oraz cerkwie i stare drewniane kościółki z południowo-wschodniej Polski. Stworzył też grafiki na szkle wykonane unikalną techniką, mogące stanowić przedmioty użytkowe, na przykład blaty wytwornych stolików. Prezentowane one były na dwóch wystawach - we Wrocławiu w 1987 i w Warszawie w 1994 roku.

Galeria Expositorium ma przyjemność zaoferować Państwu jedną z trzech dostępnych takich prac Zbigniewa Byliny. To wyjątkowa okazja, jednak żadna fotografia nie odzwierciedli tej lustrzanej kompozycji, więc tym bardziej zapraszamy do odwiedzin i zakupu!

Ogólnie ponad 1500 dzieł artysty znajduje się w polskich i zagranicznych zbiorach w Europie, Ameryce, Japonii, Australii. Galeria Expositorium oferuje Państwu ostatnie z dostępnych prac zmarłego niedawno artysty: stworzone w latach '90 obrazy olejne, gwasze, litografie oraz unikatową grafikę na szkle. Do każdej zakupionej pracy dołączamy w prezencie album wydany w 20-lecie pracy twórczej Zbigniewa Byliny. W imieniu żony artysty gorąco zapraszamy do kontaktu z nasza galerią.

Niezapominajki

Cena: 1 900 zł

Zobacz

Gwasze Japonii

Cena: 550 zł

Zobacz

Gwasze Japonii - na moście

Cena: 550 zł

Zobacz

Gwasze Japonii - japoński strój paradny

Cena: 600 zł

Zobacz

Martwa natura z winogronami i gruszkami

Cena: 550 zł

Zobacz

Martwa natura z truskawkami

Cena: 1 000 zł

Zobacz

Martwa natura z cytryną

Cena: 1 000 zł

Zobacz

Martwa natura z gruszkami i winogronami

Cena: 1 250 zł

Zobacz

Martwa natura z dzbanem

Cena: 1 250 zł

Zobacz

Bukiet dzwonków

Cena: 1 000 zł

Zobacz

Złote lustro

Cena: 1 250 zł

Zobacz

Gwasze Japonii - Ise Dżing

Cena: 450 zł

Zobacz

Gwasze Japonii - Tsu

Cena: 450 zł

Zobacz

Gwasze Japonii - Świątynia Smoka w Tsu

Cena: 450 zł

Zobacz

Litografie - Stare miasto

Cena: 100 zł

Zobacz

Litografie - Pomnik Mickiewicza

Cena: 100 zł

Zobacz

Litografie - Kościół

Cena: 100 zł

Zobacz

Litografie - Okręt Victoria

Cena: 100 zł

Zobacz

Litografie - Clipper Ship Thermopylae

Cena: 100 zł

Zobacz